Cyanogenmod

Cyanogenmod úvodem

Cyanogenmod Pokud si koupíte telefon s Androidem, nejspíše jste zpočátku nadšeni ze všech funkcí, po objevení Android marketu trávíte celé dny i noci instalací nových cool aplikací a her. Další dny se snažíte dohrát Angry Birds a nenabourat ve hře Flight Control po navedení 200 letadel. Za chvíli vás to přestane bavit a zjistíte, že vám v telefonu něco chybí. A právě to vyřeší Cyanogenmod.

Historie

V září roku 2008 se přišlo na to, jak získat práva správce systému Android. Díky tomu se naskytla možnost celý systém upravovat a reinstalovat. V roce 2009 se už na internetu objevilo několik modifikací Androidu, mezi kterými je právě Cyanogenmod. V poměrně krátké době tato modifikace získávala popularitu a začalo se o ní mluvit. Dnes patří tato ROMka k nejznámějším a zároveň nejoblíbenějším modifikacím androidích telefonů.

Co Cyanogenmod nabízí ?

Cyanogenmod ekvalizér Jako první výhodu Cyanogenmodu bych uvedl jednoznačně svobodu. Pokud se Vám nelíbí aplikace třetích stran, které dostanete s telefonem už předinstalované, v Cyanogenmodu je prostě nenajdete. Vpodstatě v něm nenajdete nic přebytečného. Dokonce i aplikace od Google (mapy, android market atd.) si musíte nainstalovat sami. Díky tomu máte v telefonu to, co opravdu potřebujete. Odladěnost se pozitivně projeví na rychlosti celého přístroje, většina lidí zaznamená velký nárůst výkonu. Tato ROM nabídne opravdu mnoho vylepšení.

Další výhodou je to, že budete mít stále nejnovější verzi Androidu. Možná to znáte sami. Výrobcům jako je HTC, Sony, LG, Samsung a Motorola většinou moc dlouho trvá, než upraví novou verzi Androidu a vydají ji pro veřejnost. S Cyanogenmodem si nainstalujete nejnovější verzi systému Android a můžete být napřed před Vašim výrobcem.

Další výhody

V nastavení můžete třeba upravovat takt procesoru. Telefon lze nataktováním zrychlit, podtaktováním naopak zpomalit a tím snížit spotřebu a prodloužit výdrž. Potěší také možnost měnit témata díky předinstalované aplikaci Theme chooser. Velice užitečná jsou vlastní gesta na spouštění aplikací přímo z lockscreenu. Dalších výhod je opravdu mnoho, jen namátkově zde vypíšu některé z nich : možnost požídit snímek obrazovky, instalace aplikací na SD kartu, přístup do systémových složek telefonu, možnost restartu, změna velikosti widgetů, úprava notifikačního panelu, podpora FLAC souborů, inkognito mód, nebo třeba výborný ekvalizér a další.

Nevýhody

Mezi hlavní nevýhody patří to, že instalací Cyanogenmodu porušujete záruční podmínky. Pokud telefon chcete reklamovat, je dobré přeflashovat zpět na originální android ROM. Prý se ale někomu povedlo reklamovat telefon i s neoficiální ROM. To spíš záleží na individuálním posouzení servisu.

Občas také nemusí správně fungovat některé funkce telefonu, pokud ale instalujete ověřenou stabilní distribuci přímo pro váš telefon, většinou už je vše odladěno k dokonalé funkčnosti.

Závěrem

Říká se, že ten, kdo jednou okusil sílu ROMky Cyanogenmod, už těžko přejde zpátky k standartní verzi od výrobce. Rozhodně tuto alternativu všem vřele doporučuji, krok zpět to rozhodně není. Koho tato modifikace Androidu nezaujme, může se vrátit k verzi od výrobce zpětným přeflashováním.

Diskuze

Ptejte se a nebo jen zanechte komentář, budeme rádi !

Pokud se Vám nezobrazuje diskuze, máte pravděpodobně aktivní blokování reklam AdBlock nebo podobný systém.

Cyanogenmod
Copyright © 2012